Kredyt 2% , a zakup mieszkania od dewelopera

2023-07-10

Od lipca 2023 roku zaczął funkcjonować na polskim rynku nieruchomości preferencyjny program „Pierwsze Mieszkanie”.

Obejmuje on dwa elementy: oprocentowane na specjalnych warunkach „Konto Mieszkaniowe”, które ma pomóc zgromadzić wkład na zakup pierwszej nieruchomości mieszkalnej  oraz szczególnie wyczekiwany przez przyszłych kredytobiorców „Kredyt 2%”, który w obliczu niepowodzenia programu rządowego „Mieszkanie +”, ma za zadanie stworzyć warunki sprzyjające nabyciu lub budowie wymarzonego mieszkania lub domu.

Poniżej opiszę warunki programu uwzględniając kryteria dotyczące  tego do kogo skierowany jest program, jakie są jego obostrzenia oraz przedstawię wyjątki, które mogą być interesujące dla osób rozważających zakup mieszkania.

Z programu mogą skorzystać osoby przed 45 rokiem życia nie posiadające prawa własności nieruchomości oraz spółdzielczego prawa własności lokalu bądź domu, nie posiadające kredytu hipotecznego – nie będące jego stroną. Co ciekawe wyjątkiem są posiadacze nieruchomości poza granicami Polski (ustawa nie przewiduje tu ograniczeń, nie doprecyzowała tego aspektu) oraz osoby posiadające odziedziczone udziały w innych nieruchomościach do wysokości  50% , które w nich nie zamieszkiwały. Ewentualnie można w tej nieruchomości mieszkać, jeżeli kredyt jest zaciągnięty na to, by wykupić pozostałych właścicieli. Dopuszczone do korzystania z kredytu są osoby , które wynajmują lokal np. w ramach TBS.   Wymóg wiekowy nie dotyczy starszego z małżonków. Jeżeli do programu przystępuje małżeństwo to tylko jedne z nich powinno być poniżej 45 roku życia. Do programu mogą przystąpić małżeństwa, osoby samotne oraz samotnie wychowujące dzieci. Jeżeli chodzi o pary pozostające w związku nieformalnym tylko jedna z tych osób może wnioskować o kredyt. Program nie zakłada limitów dotyczących ceny za metr lub metrażu nieruchomości. Istotne dla nabywców mieszkań deweloperskich jest to, że w ramach kredytu możemy pozyskać środki na zakup jak i wykończenie nabywanego mieszkania.  

Limity kwotowe kredytu (nie ceny zakupu) to 600 tysięcy dla wnioskodawców z dzieckiem i 500 tysięcy dla singli. Okres trwania wsparcia i dopłat w trakcie udzielonego kredytu to 10 lat. Oczywiście kredyt będzie mógł być zawierany na dłuższy okres. Maksymalny wkład własny to 200 tysięcy złotych.  Kredyt będzie udzielany z czasowo stałym oprocentowaniem i ratami malejącymi co oznacza, że po zakończeniu okresu stałego oprocentowania przejdziemy na oprocentowanie zmienne, chyba  że zawnioskujemy do banku o przedłużenie stałego oprocentowania na kolejny okres. Samo oprocentowanie kredytu nie wynosi 2%.  Dokładny sposób jego wyliczania to pomniejszane standardowego oprocentowania kredytu danego banku zgodnie ze wskaźnikiem konstruowanym w oparciu o następujący wzór dopłaty: średnie kwartalne oprocentowanie kredytów z 5-cio letnim oprocentowaniem stałym pomnożone przez 0,9  i  pomniejszone o 2%. Przykład: średnie kwartalne oprocentowanie kredytów o stałej stopie to 8%. Zgodnie z przytoczonym wzorem wysokość dopłaty to 5,2%. Jeżeli mamy kredyt oprocentowany na np. 7,72 %  to po dopłacie w omawianym przypadku kredyt będzie przez 10 lat oprocentowany na 2,52%.  Jest to nadzwyczaj korzystne oprocentowanie w stosunku do obecnych na rynku ofert rata kredytu na 400 tysięcy udzielonego na 25 lat wyniesie 2173 zł zamiast 3907 zł. Oszczędność na samych odsetkach prze 10 lat wyniesie 166747. Jest to spektakularna różnica.

Wejście programu na rynek może wywierać presję związaną ze wzrostem cen na rynku mieszkaniowym. Obecnie podwyżki cen nieruchomości są jeszcze ograniczone, ale już zauważalne. W przyszłości sytuacja może ulec zmianie. Początek programu może być szansą na skorzystanie z preferencyjnego oprocentowania kredytu przeznaczonego na zakup mieszkania jeszcze w stosunkowo atrakcyjnej cenie.

W razie pytań pozostajemy do dyspozycji.

X

Kontakt

X